serwis@kredytprzezinternettani.net.pl Pn-Pt 8-16

Czym grozi nieterminowe spłacanie pożyczki?

Nie zawsze skorzystanie z kredytu bankowego jest nieskomplikowane i szybkie. Procedury przed zainteresowanym piętrzą się niczym góry, a każdy kolejny dokument czy etap jest dla większości z nas jeszcze mniej klarowny niż poprzedni. Wszystkie nasze dane, jeśli chcemy skorzystać z kredytu, są zawsze dokładnie prześwietlane. Nie chodzi tu już jedynie o kwestie związane z zarobkami czy z miejscem pracy, ale również takie rzeczy, jak zdolność kredytowa czy historia kredytowa, wszystkie ewentualne spóźnienia z zapłaceniem wcześniejszych zobowiązań, kredytów, pożyczek, a nawet rachunków za bieżące wydatki, jeśli dostawca mediów postanowił umieścić wpis na nasz temat w którymś z rejestrów: BIK, BIG, KRD czy ERIF. Co ciekawe, dla banku lepiej wygląda historia kredytowa, w której są zapisy o wcześniejszych zobowiązaniach oraz i terminowości ich spłat niż w przypadku tabula rasa – bank ma wtedy odpowiednie informacje, a konkretniej – z jakim typem klienta ma do czynienia oraz jakie są szanse na spłacenie zaciągniętego zobowiązania. Formalności zabierają również sporo czasu i nie każda osoba pracująca w standardowych godzinach pracy jest w stanie przyjść na wszystkie umówione spotkania, przez co dopełnienie formalności nieraz niemiłosiernie rozciąga się w czasie.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy jest w stanie zaciągnąć zobowiązanie finansowe względem banku. Tak zwane umowy śmieciowe, tak chętnie i powszechnie rozdawane przez pracodawców, są z kolei niemile widziane w bankach – nie dają żadnej pewności ani zabezpieczenia na przyszłość. Jeśli nie są kontynuowane u jednego pracodawcy odpowiednio długo, są odrzucane jako bezpodstawne do udzielenia kredytu. Jeszcze inną kwestią, dotyczącą już w zasadzie każdego rodzaju umowy, jest kwota wpisywana przez pracodawcę a faktycznie zarabiane pieniądze. Bywa, że pracodawca wpisuje najniższą krajową, kiedy faktem jest zarabianie znacznie wyższej kwoty, jednak dawanej pracownikowi „pod stołem”. Trudno w takich sytuacjach zdobyć dodatkowe pieniądze nie tylko osobom w sile wieku, ale również osobom starszym, bardzo chętnie korzystającym z chwilówek, czy osobom bardzo młodym, nie zawsze posiadającym odpowiednie zarobki, aby stać się wiarygodnym dla banku.

Posiadanie aktualnie spłacanego zadłużenia to kolejna kwestia oddalająca klienta od możliwości zaciągnięcia kredytu. Przez jakiekolwiek zadłużenie zmniejsza się twoja zdolność kredytowa, a tym samym zaufanie banku do ciebie. Osób, które są zatrudniane na właściwą sumę na umowie o pracę, dodatkowo posiadające nieskazitelną historię kredytową i odpowiednio wysoką zdolność kredytową. Takich osób, nie oszukujmy się, nie ma zbyt wiele. Cała reszta musi szukać pieniędzy w alternatywnych miejscach, takich jak firmy pożyczkowe.